Τετάρτη 7 Ιουλίου 2010

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το τουρνουά μπιτς χάντμπολ στο Βράχο Πρέβεζας

Σε τουρνουά των εκπλήξεων εξελίχθηκε αυτό (Lamberts –Loutsa 2010) στο Βράχο Πρέβεζας, στον 4ο σταθμό του 11ου πανελληνίου σιρκουί μπιτς χάντμπολ που διξληχθη στις εξαιρετικές εγκαταστάσεις του Café -Bar Belvedere. Μεγάλοι νικητές ήταν οι Σάμερ στους άνδρες και οι SubMarine στις γυναίκες, που κατέκτησαν για πρώτη φορά τις πρωτιά για φέτος. Στους άνδρες ο τελικός ήταν ουσιαστικά μία ''μάχη'' μετακξύ του ΠΑΟΚ και του Παναιτωλικού, αφού στους Σάμερ αγωνίζονται τρεις παίκτες που ανήκουν στον πρωταθλητή Ελλάδας της σάλας (Πετρίδης, Γουργούμης, Σεβαστίδης), ενώ άλλοι τρεις (Πίτσιος, Μαραγκός, Περβανάς) φόρεσαν στο κοντινό παρελθόν την φανέλα της ομάδας. Στον μεγάλο τελικό οι Σάμερ -που δημηιουργούν παραδοση, αφού και πέρσι κατέκτησαν το τουρνουά- νίκησαν 2-0 (20-18, 17-16) τον Παναιτωλικό που είχε τη συμπαράσταση και 30 φιλάθλων του! Οι δύο ομάδες στα ημιτελικά είχαν επικρατήσει των Πολιτείας και Cu College με 2-1 (12-14, 12-8, 9-7) και 2-0 (20-12, 24-14). Στον μικρό τελικό οι Cu College νίκησαν 2-0 (15-14, 19-10) την Πολιτεία. Στις γυναίκες η SubMarine νίκησαν για δεύτερη φορά μετά την φάση των ομίλων την Αβαν Γκαρντ, αυτή τη φορά στον τελικό με 2-1 (12-8, 10-17, 2-1). Για την τρίτη θέση η First Time Αρτα νίκησε την Ηλιούπολη 2-0 (13-6, 6-5).

Αγώνες κατάταξης
Θέσεις 5-6: Γιάννενα- Ηλιούπολη 1-2 (13-10, 8-12, 2-5)
Θέσεις 7-8:Βάμος- Νταμιάνα 2-0 (16-8, 16-14)
Θέσεις 9-10: Κάμελοτ- Δράμα 2-0 (12-5, 10-5)
Θέσεις 11-12: Χανιά- Εύρυτος 2-0 (11-10, 13-12)

Τα ειδικά βραβεία
Καλύτερος τερματοφύλακας των ανδρών αναδείχθηκε ο Βασίλης Αναστασέλλος των
Cu College (μετά από κλήρωση, αφού ισοβάθμισε με τον Κώστα Γουργούμη) που μετά το τροχαίο που είχε επέστρεψε δριμύτερος, ενώ στις γυναίκες η Ασπα Λέκκα (First Time Αρτα). Πρώτοι σκόρερ αναδείχθηκαν η Ελσα Μάστακα (SubMarine) με 57 γκολ και Στέλιος Δημάκης (Παναιτωλικός) με 51.
Οι απονομές
Τις απονομές έκαναν οι ιδιοκτήτες του Café -Bar Belvedere Γιώργος Μασίνας και Ντίνος Παναγιώτου, ο εκ των διοργανωτών και ψυχή του τουρνουά Κώστας Γρούμπας, ο προέδρος του ερασιτέχνη Παναιτωλικού Πάνος Στεργίου, ο παρατηρητής της ευρωπαϊκής και παγκόσμιας ομοσπονδίας και αντιπρόεδρος της επιτροπής Μπιτς χάντμπολ Γιάννης Μειμαρίδης, ο δημοσιογράφος και διευθυντής του Hpeiros.gr Γιώργος Καρζής, ο δημοσιογράφος των SportDay, novaΣΠΟΡΤ-FM, handball.gr και μέλος της επιτροπής μπιτς χάντμπολ Κώνσταντίνος Χατζηδημητρίου -που έκανε και την παρουσίαση των τελικών- και ο πρόεδρος της Αναγέννησης Αρτας Βασίλης Κρανιώτης.